10. dubna 2018

Recenze: A Quiet Place - prima horor, který ocenil i sám Stephen King [9/10 A.S.]

1. Nejnovějším hitem z mého oblíbeného žánru (horor) je film A Quiet Place  od Johna Krasinského, režiséra dosud více etablovaného spíš jako herce, byť A Quiet Place nebyl jeho režijní debut. Tím bylo vlastně poskládání obrázků do úvodní znělky americké verze seriálu The Office. Jehož pár dílů si pak i zkusil režírovat. V roce 2016 následoval celovečerní režijní debut v podobě nepříliš výrazného filmu The Hollars a pak již se dostáváme k A Quiet Place.

2. Což je post-apo horor o rodině Abbottových, která musí žít v naprostém tichu, aby unikla jinak téměř jisté smrti. Svět totiž ovládly příšery, které velmi dobře slyší a loví zásadně podle zvuku. Respektive útočí na to, co vydá nejhlasitější zvuk v libovolném prostředí. A podle stavu světa, ve kterém tahle pětičlenná rodina žije to vypadá, že příšery vítězí, zatímco lidi mají s žitím bez hlesu značný problém.

3. Zdánlivě jednoduchá premisa ale dala tvůrcům možnost vytvořit zajímavý svět, kdy divák sleduje, jak by se asi jeho chování i okolí muselo přizpůsobit, kdyby od zítřka nesměl člověk vydávat žádné zvuky nad řekněme někde kolem 40 decibelů. Což tak vypadá jako hranice, pod kterou vás ta monstra neslyší, pokud nejsou blízko vás. Při psaní tohoto článku jsem si schválně zapnula měřič hluku a jen moje ťukání prstů po klávesnici je průměrně decibelů 50. A i když přestanu agresivně ťukat prsty do počítače, tak ten pták, co řve za zavřeným oknem, způsobuje vychýlení ručičky měřidla nad 30. Natož ta vrtačka, co se právě rozjela u sousedů. Prostě všichni bychom už byli mrtví a to tu ani nikdo nemluví. 

Jim let himself go a bit after Pam divorced him

4. Co všechno byste tedy museli dělat jinak, pokud byste v takovém světě chtěli přežít? Krasinskiho rodinu tvoří jeho žena Elaine (Emily Blunt, skutečná manželka režiséra) a 3 děti. Z nichž jedno je hluché. Úlitba liberální diverzifikaci, ptáte se? Nikoliv. To, že je jedním z aktérů právě neslyšící dítě má ve filmu své místo. A tím ani nemyslím to, jak konkrétně s tím handicapem pracuje scénář, ale to, jak s ním pracuje sám režisér. 

mami, vrátíš mi to naslouchátko prosím?

5. Film je totiž skoro celý tichý. Nejen němý (tedy herci při něm nemluví nahlas, pouze znakují), ale opravdu tichý. Což z traileru možná není dopředu úplně poznat. Že budete téměř celou hodinu a půl koukat na plátno v prostředí, kdy nejhlasitějším zvukem v sálu bude to, jak se ten chlápek o 4 řady za vámi snaží fakt potichu chroupat popcorn. Krasinski ale zvuky nestáhl zcela, jen velmi omezil zvukové efekty a málokdy ve filmu používá hudbu od Marca Beltramiho (který se mi zas zdálo, že vykrádá Jóhannssona, RIP). Výsledkem je nesmírně nezvyklý snímek, který pracuje s takovým minimem zvuku, že když si pak neslyšící dcera Regan (skvěle hrající Millicent Simmonds) sundá z ucha mikrofon od kochleárního implantátu a propadne se do naprostého ticha, propadnou se do něj i diváci, to ticho je svým způsobem v rámci snímku v podstatě smyslově … ohlušující. 

zas všechno voddře ženská, co?

6. Velmi rychle se totiž naštelujete na to, jak je film jiný, a tak vnímáte i ty nejdrobnější běžné zvuky, jako kapání vody nebo zvuk pohlazení, chůze po písku nebo žvýkání, jako vysoce funkční kulisu. Na které zvukoví inženýři ze studia E Squared (kteří stojí třeba za Godzillou nebo Transformers, jak ironické) dlouho pracovali a pro každou postavu vytvořili unikátní zvukovou "kapsuli" obsahující nahrávky různých jich se týkajících zvuků, aby diváci měli možnost se co nejvíc naladit na to, jak tenhle svět vnímá ta rodina, která se v něm snaží přežít. Včetně toho, jak třeba zní, když se k vám blíží to monstrum a jak se oni sami dorozumívají a orientují. Pokud vám bude film trochu připomínat Vetřelce, není to jen tím, že některé zvuky a částečně i vizuál se jím inspiroval, ale sám režisér uvádí, že to byli právě Vetřelci (a Jaws nebo The Witch), na které u tvorby myslel, protože je považuje za skvělý horor i díky tomu, jak jejich režisér dokázal zařídit, aby na přežití hlavních postav byli diváci skutečně emočně zainvestovaní. Jako fanoušek Vetřelců můžu říct, že filmu A Quiet Place se asociačně a atmosféricky a jednoduchostí na původní Vetřelce povedlo lépe navázat než třeba Ridleymu v Alien: Covenant. #ripleyforever.

stůj a krok už ni v před!

7. Postupně budete v kině sledovat, jak rodina Abbottových dělá převážně běžné věci, jako chození, spaní, jezení, starání se o děti, hraní si, dorozumívání se a tak. Akorát se snaží to všechno dělat potichu, aby přežila. Všímejte si detailů jako jsou třeba barvou označené parkety, nebo to z čeho se servíruje, vše to dohromady dává najevo, že se tvůrci nad tím, jak by takové tiché místo muselo vypadat, kdyby v něm člověk chtěl dlouhodobě přežít, opravdu zamýšleli. A sledovat méně či více úspěšné snahy rodiny Abbottových o přežití je opravdu napínavé. Film: 9. Žánr: 9. Koukatelnost: 9. 

cmo'n, lets run toward our stary future, mkay?
8. Co se mi na filmu nelíbilo? Můžou vás napadat otázky jako: no tak se na příšery hodí atomovka nebo vezme kulomet, co pak? Nebo: proč nežijí všichni v podzemí nebo v nějakém odhlučněném mega krytu? Případně: to armáda nevymyslela, jak s těmi potvory zatočit, co třeba likvidace pomocí bezpilotních dronů? A některé odpovědi na ty otázky by možná ukázaly jistá slabá místa ve scénáři, KDYBYCHOM o tom, jak ta apokalypsa celá začala, co přesně jsou ta monstra zač, jaké mají kvality a jaká slabá místa, věděli víc. To ale nevíme. Tudíž je možné, že mají neprůstřelnou kůži a místo krve kyselinu, nebo že atomovku někdo shodil, ale nepomohlo to, nebo že armáda nestačila vystřílet něco, co na ni současně útočilo, drony je nejsou schopni zaměřit a kryt se nedá postavit bezhlučně. Dokud nám někdo o původu příšer a průběhu jejich útoku na naši planetu neřekne víc, nemůžeme mu ukázat, kde všude jsou nedostatky. V tomhle můžete vidět buď slabinu, nebo vychytralost filmu, ale díky tomu, jak sympatické jsou ty postavy a jak zajímavý je jejich svět, mi to nevadilo. Jeden emočně vypjatý moment (spoiler: otec signalizující dcerce, jak moc ji miluje) by někomu mohl připadat jako patetický, mně tam ale seděl.


kdo po sobě zas zapomněl umejt vanu?

9. Co se mi na filmu líbilo? Ústřední kvalitou filmu jsou výtečně obsazené role. Krasinski a Emily Blunt nikoho svým herectvím asi nepřekvapí, ale ty děti se opravdu povedlo skvěle obsadit. Ne že bych se chtěla vytahovat, ale chci a budu: na zářnou budoucnost toho malého kluka (Noah Jupe) jsem upozorňovala již minulý rok ve své recenzi na nepříliš dobrý film Wonder. Velmi se mi líbila scéna s jímkou na obilí (nebo co to bylo), stejně jako scéna s Emily ve vaně, která se prý natočila na jeden zátah. A oceňuji i základní myšlenku filmu a metaforu, kterou se jím Krasinski snažil vytvořit k tomu, co všechno byste byli ochotni udělat pro záchranu svých dětí. Sám měl během natáčení filmu doma novorozeně a uvědomoval si, jak silný je rodičovský pud snad o to víc. Celým filmem tahle linka prochází a až na jednu větu (what are we if we cannot protect them) nepůsobí násilně. Ocenila jsem i ten zvukový experiment, byť to v kině plném lidí bylo ze začátku trochu nepohodlné, sledovat takhle tichý film. Líbilo se mi, že obsadili opravdovou neslyšící herečku a mluvili opravdovou, byť pro každou postavu adaptovanou, znakovou řečí. Hodně se mi líbila ta zoufalá scéna v lese. 

dude, its not gonna hurt, I promise

10. Pro koho film je? Pro fanoušky hororů. Pro lidi, co se jim líbili Vetřelci nebo The Witch nebo It Follows. Pro obdivovatele atmosféry běžně se nacházející ve filmech podle předlohy od Stephena Kinga. Který se sám na Twitteru vyznal z obdivu vůči filmu A Quiet Place. Pro lidi, kteří se rádi bojí. Pro fanoušky Emily Blunt a Johna Krasinskeho. Ale i pro lidi, kteří si chtějí v kině odpočinout od toho tradičního audio-overloadu a podívat se na film "jinýma očima", za téměř nepoužívání uší. Není to od věci, zkusit novou perspektivu. Tak si to užijte.

dont come any closer, there are spoilers out there!


Žádné komentáře:

Okomentovat