Sázka na jistotu (The Big Short) - 5/10

11:23 Kverulant 5 Comments

Světová finanční krize z roku 2008 už je za námi, finančníci už ví, že nepůjdou sedět, o zchudlé občany se nikdo nezajímá a tak přišla vhodná doba na točení filmů rekapitulujících tuto poučnou éru, která nás alespoň na chvíli donutila pochybovat o kapitalismu. Před dvěma lety zabodoval Martin Scorcese se svou odvázanou komedií Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street) podle autobiografie skutečného podvodníka, u které se divák buď smál životní jízdě DiCapria placené z peněz obětí nebo se smát zhnusený odmítal. Big Short je dalším příspěvkem na toto téma.
Taková normální práce
V USA několik lidí z finančního prostředí nezávisle na sobě dojde k tomu, že kšeft s hypotékami je nafouklá bublina, co brzo praskne a rozhodnou se vydělat tím, že vsadí na jeho krach. To znamená hodně dialogů plných odborných termínů lidí v oblecích. Nálož ukecané nudy se snaží režisér odlehčit střihy do bizarních vysvětlovacích scén s blondýnou ve vaně nebo metaforou víry na úspěch plytké popové hvězdy v kasinu. Pomoci k tomu má hvězdnější obsazení rolí "těch, co ví" - Steve Carrell (komik, co dostal nominaci na Oscara za osahávání zápasníků), Christian Bale (neherec, co umí rychle zhubnout a nepodělal Nolanovy Batmany a The Prestige), Ryan Gosling (Drive) a Brad Pitt (zestárlý manekýn, manžel Angeliny Jolie, který umí hrát psychopaty a záporáky, ale radši se pokouší hrát uvědomělé a angažované klaďase).
Charakterní herectví
I když se odlehčenými momenty daří vysvětlovat laikovi, co právě kdo kupuje, zábavu to nenakopává. Pitvořící herci se snaží nás kromě umělých psychovýstupů pobavit podivně nabarvenými vlasy a Christian Bale zase šišlá a nastavuje nevhodnou dvouhodinovou stopáž historkami o skleněném oku a excentrickými výstupy v kanclu. Když přijde moment, kdy jsou "hrdinové" odměněni za své jasnovidectví, je třeba přednést uvědomělý proslov, jak je balík moc netěší, protože spousta lidí přišlo o domovy a penze, abyste si připomněli, že jim nešlo jen o peníze a mají svědomí - což je asi něco jako když si Karel Gott vyleze v listopadu 1989 na balkón Melantrichu a začne zpívat hymnu s Krylem; jasně kluci, jste na naší straně!
Bale tentokrát nedostal příležitost ukázat, co umí
V tomhle filmu nenajdete prostitutky, koks, ani zajímavý životní příběh jako v The Wolf of Wall Street. Už předem víte, jak to dopadne a budete se nudit. Nějaké pozitivum může Big Short mít pro lidi, které zajímají investice a chtěli by nějak uspět, pro lidi, co si chtějí připomenout detaily světové finanční krize nebo pro diváky, co rádi u filmu rozhořčeně vrtí hlavou, hrozí pěstmi na plátno, proslov s morálně uvědomělým Carrellem je chytne za srdíčko a pak ten film budou všem doporučovat, že takhle to přece tenkrát bylo. Zbytek si jistě najde lepší způsob trávení času.

5 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Ale namazat hovno na chleba. Chybi pocet Bejlovych full frontalu kurva. Ja vyzaduji kvalitni zilnaty korporatni penis ci volstryt pulky. Styv Karel vypada jak pedofil v prechodu, co by radsi posvacil pripravek na klouby, nez prehnul vo stul v kasinu seludru. Jdu nasolit Fukovi, to je aspon kvalitni filmovy kritik, ktery prca a urcite ma i vysranou prdel narozdil od vas zahovnencu.

   Vymazat
 2. bejl mi byl v tomhle filmu nejbliz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hlavne nevyser svoje skleneny voko

   Vymazat
 3. Mně se ten film taky nelíbil. Líbí se mi, že Kverulant píše vtipný arogantní recenze, konečně to někdo nandal Baleovi. Jen tak dál a začnu vám posílat prachy místo Fukovi!

  OdpovědětVymazat